Sokan szeretnénk a lehető legjobb eszközökkel megörökíteni nyaralásunk, túrázásunk vagy különböző sporttevékenységeink legjobb pillanatait. Erre kínálnak megoldást a napjainkban igen elterjedtté vált és folyamatos fejlődésen áteső sportkamerák, akciókamerák.
Teljes hír:
Amennyiben sportkamera vásárlására adjuk a fejünket, akkor több szempontot kell mérlegelnünk annak érdekében, hogy a céljainknak leginkább megfelelő készüléket vehessük meg. Mielőtt kiválasztanánk a legjobb kamerát, fontos átgondolnunk, hogy milyen gyakorisággal akarjuk használni leendő eszközünket: évente néhány alkalommal, családi események, nyaralások idején, vagy pedig rendszeresen, különböző sportok űzésének esetén.
A sportkamerákat elsősorban kerékpározáshoz, motorozáshoz, vízi sportokhoz (búvárkodás, wakeboard stb.), extrém sportokhoz (pl. hegymászás), valamint téli sportokhoz (pl. síelés, hódeszkázás) ajánlják a gyártók. Itt természetesen lényeges szempont, hogy milyen sportágakat űzünk, ugyanis a sportkamerák egyik fontos jellemzője, hogy mekkora vízmélységig képesek működni.
Vannak olyan készülékek, amelyekhez tartozékként 60 méteres vízmélységig vízálló tokot adnak, ezekkel a kamerákkal lehet többek között a mélyvízi búvárkodásról a legjobb felvételeket készíteni, de természetesen bármilyen sporttevékenységhez felhasználhatóak. A mai sportkamerák többsége 30 méterig vízálló, de vannak 10, illetve 3 méteres mélységig vízálló termékek is, utóbbiakat kerékpározáshoz, extrém sportokhoz lehet elsődlegesen használni.
Fontos szempont az is, hogy a kamera milyen minőségű és mekkora felbontású videók, állóképek rögzítésére alkalmas. A profi kamerák esetében manapság már elvárás, hogy tudjanak Full HD minőségű felvételeket készíteni. Emellett a legtöbb profi kamera képes 4K-s, interpolált videók rögzítésére is. Jellemző ezekre a kamerákra, hogy minőségi (pl. Sony) képfeldolgozó szenzor működik bennük, valamint képesek giroszkópos képstabilizációra is. Igen nagy, akár 170°-os látószöget is beállíthatunk az ilyen eszközökön, s akár nyolcszoros lassított felvételt is tudunk segítségükkel kreálni. A középkategóriás kamerák nagy része is képes Full HD felvételeket rögzíteni, néhány termék interpolált (2 vagy 4K-s) felvételre is alkalmas. Látószögük általában állandó (vagyis nem állítható különböző értékek között), és 100-140° között változik terméktől függően. Hasonló látószögre vannak beállítva az amatőr kamerák is.
A profi kamerák jellemzően MOV formátumú videókat készítenek, miközben a legtöbb középkategóriás és az amatőr, elsősorban kezdőknek ajánlott eszközök általában AVI formátummal működnek, de a jobban felszerelt középkategóriás termékek is tudnak MOV videókat csinálni.
A profi kamerák esetében szintén „kötelező” elemnek nevezhető a WiFi-elérés lehetősége. Ennek segítségével tudunk a készülék gyártója által kifejlesztett okostelefonos alkalmazásra kapcsolódni, és azon keresztül onnan is vezérelni a kamera működését, illetve láthatjuk az élőképet is. A legtöbb sportkamera-gyártónak van ilyen mobilapplikációja, amely Android és IOS operációs rendszerű okostelefonokra is telepíthető. Több középkategóriás termék esetén is van mód WiFi-elérésre, az amatőr készülékek azonban nem rendelkeznek ilyen funkcióval.
És van még egy nagyon fontos szempont: az ár. A profi kamerák jellemzően 45-50 ezer forinttól indulnak. Középkategóriás kamerát 25 és 45 ezer forint közötti áron, míg amatőr kamerát 25 ezer forint alatt már lehet vásárolni.
Webáruházunkban számos sportkamerát és hozzájuk kínált tartozékokat talál: